Фото
Пусто
Действия
Основная информация
 
Страна:
Россия
Пол:
Женщина
оценить профиль
0 раз оценили
Локализация
 
Пусто
Приглашённые друзья
Пусто
Линейка
Все сообщения · Сообщения от dontbestupid · Сообщения от других · RSS · Подписаться
 
Дата (дней назад):
21.03.2014
dontbestupid добавлены новые сообщения в блоге

Od dłuższego czasu przyglądam się w jaki sposób amerykańscy reżyserzy kreują rosyjskie postaci w filmach. Coraz szerzej obecnie umieszcza się Rosjanina w roli śmiesznego czarnego charakteru - kreskówka dla dzieci Horton słyszy ktosia prezentuje sępa Vlada, bezwzględnie negatywny charakter.

To jednak bajka z roku 2008 i można zauważyć, że z czasem amerykańskie produkcje zaczynają na nowo kreować archetyp Rosjanina. Oto tygrys cyrkowy Vitaly w bajce animowanej Madagaskar3 jest już całkiem przyjazną postacią, choć może na początku nieobliczalnie groźną, to jednak ostatecznie okazuje się "być człowiekiem", jeżeli można to w tej sytuacji tak określić ;)  Warto też zauważyć, że film ten nie jest jedyną bajką, w której w roli cyrkowców (czytaj: profesjonalistów, którzy mają swój zapracowany świat) umieszcza się właśnie Rosjan! 


Rosjanie nadchodzą - jeden z pierwszych obrazów filmowych kreujący tę karykaturalną postać to
amerykański film fabularny dowodzący, że obiekt obaw najlepiej oswaja się śmiechem - Amerykanie, a także cała Europa Zachodnia uwielbiają umieszczać Rosjan w rolach głupków i nieudaczników.

Coraz chętniej także producenci filmowi używają w swoich filmach wizerunku Rosji lub Rosjan dla
zwiększenia tajemniczości lub wzmocnienia adrenaliny. Rosjanin jako członek mafii uznający prawo wyłącznie z ręki pobratymców - taki archetyp spotkamy w filmie Wschodnie obietnice, a jego historia nie może obyć się bez dramatu...

Na koniec mojej refleksji filmowej przypomnę koncepcję z 1963 roku (James Bond: Pozdrowienia z
Rosji). Oto Rosja jest w posiadaniu maszyny dekodującej WSZELKIE szyfry! Wydaje się, że ostatni
obraz wspaniale dowodzi,że Ameryka ma Rosję za nieprzewidywalną, nieobliczalną i wszechmogącą ;)

Powyższa refleksja ma być prowokacją do rozmowy na temat wizerunku Rosjan i Rosji w filmach
produkcji zachodniej, szczególnie, że nie wyczerpałam tematu liczbą filmowych pozycji! Czytelników i użytkowników serwisu serdecznie zapraszam do dodawania kolejnych filmów do tematu, komentowania oraz korygowania omyłek w interpretacji, które na pewno mój wywód zawiera, jako że - przyznaję - nie jestem filmowym ekspertem!

Настроение: креативный
1793 дней назад
11.02.2014
dontbestupid добавлен новый аватар
1832 дней назад
dontbestupid изменён аватар
1832 дней назад